Ehrlichkeit

Ottoman

Well-Known Member
Wieviel Ehrlichkeit verträgt ein Mensch?

Mir wurde von vielen Menschen gesagt, ich sei zu ehrlich. Selbst meine Mutter hat mich sehr oft ins Gebet geholt.

Wenn mir einer mit Notlüge kommt, dann ist es meist eine Ausrede. In den letzten Gerichtsverhandlungen war ich ohne Ausnahme ehrlich, die andere Seite alles andere als das. Ich habe beide Prozesse verloren. Da frage ich manchmal auch, ist der Ehrliche der Dumme?

Msane

Well-Known Member
AW: Ehrlichkeit

Ehrlichkeit zahlt sich immer aus, vllt nicht immer in barer Münze, aber das Gewissen ist rein.

L

Laledevri

Guest

Es gibt manchmal Momente (gerade in Rechtsangelegenheiten) da fragt man sich wirklich, wie weit Lügner und Betrüger noch kommen. Bist Du ehrlich, bist Du erst einmal der Dumme. Erst einmal. Ich vertraue dennoch auf das Prinzip der ausgleichenden Gerechtigkeit. Manchmal muss man darauf warten, dass sich etwas reguliert. Aber ehrlich währt immer noch am längsten.

B

Bali Bey

Guest

Dürüstlükte, Dogrulukta bir sorun yok, sadece Dürüstlügü basitlestirenlerle sorunumuz var...
birde kendimizde su sorun var ; Dürüstlük yapacagimiz Zaman, herkesi kendi gibi zanneden tedbirsiz biri kalip, sonrada Dürüstlük yapmaktan soguyanlar var.
Dürüstlük aptallik! kimseye Dürüst olmak yaramiyor, gibi düsüncelerimiz olacaktir belki.
ama unutmamak gerekir ki , Dürüstlügü kime yaptiginizda önemli.
Yunus der ki ; Ey Hoca , istersen var bin Hacca, hepisinden iyice ' bir gönüle girmektir '. ama bu gönül herhangi bir gönül degil, Hayatini, etrafi yüzünden sorunlar cekmis insanlara adamis bir egitimci, veya ayni yolda bir Dervis'in gönlü gibi bir gönül...

veya karsiliginda iyi sonuc gelmesede. sonuc ne olursa olsun ben kendimi rahat hissedecegim diyenlerde var. ama o kisiler, dürüstlük yapip kaybettiginde, kafasi karismayanlar, Dürüstlükte sorun aramayan kisilerdir.
( böyle yapmayida deneyebilirsiniz )

bir baska sey daha var o da ; sizin kötü zannettiginiz sey, iyi cikabilir. simdi kazanmayi beklersiniz, ilerdede ' keske kaybetseydim, beni rahatlatmadi bu durum dersiniz.
veya su da gercek ki ; insanlar var, kaybeder ders almazlar, kazanirlar ders alirlar. ( dürüstlügünüzden bir sey anlamayanlar, yasadiklari karsisinda bir ders alabilirler. )
Yani size diyebilecegim son söz , Dürüstlük varken sizde, sakIn kaybetmeyiniz bu Dürüstlügü.