Türkei: 24.Juni vorgezogene Präsidentschafts- und Parlamentswahlen

beren

Well-Known Member
YSK BAŞKANI GÜVEN'DEN ACIKLAMA:

"Siyasi partilerin hangi şartlarda seçime katılacağı hususu Siyasi Partiler Kanunu'nun 36. Maddesi, 298 sayılı Kanunu'nun da 14/11'de yazılı. Bizim istikrar kazanmış ictihadlarımız da bu konuda var ve internet sitemizde yazılı. Bu şartları hangi partilerin yerine getirdiği hususunu incelemek için siyasi partilerin kayıtlarını tutan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığından evrakları, kayıtları isteyeceğiz. YSK olarak hangi partilerin seçime katılma hakkına sahip olduğunu bu inceleme sonunda açıklayacağız. Mecliste seçimlerin yenilenmesi kararı alınırsa kısa bir süre içerisinde incelememizi yapıp kamuoyuna duyururuz. Şu an itibarıyla benim bilmem de mümkün değil."

http://www.haberturk.com/iyi-parti-...kani-guven-den-iyi-parti-aciklamalari-1926246

Iyi Parti betreffend:

Der Vorsitzende des obersten Wahlausschusses, Sadi Güven, sagt, dass es noch zu früh für eine Antwort sei. "Wir müssen die Gesetzeslage prüfen und die einzelnen Parteien danach zulassen oder eben nicht. Aber zuvor muss im Parlament der Wahltermin beschlossen werden.", so Güven.

beren

Well-Known Member
Kannst du das mal auf Türkisch posten? Das, was Meral sagt?

MERAL AKŞENER'DEN "İYİ PARTİ SEÇİME GİRECEK Mİ?" SORUSUNA CEVAP

Erdoğan'ın açıklamalarının ardından İYİ Parti Genel Başkanı Akşener'den erken seçim ile ilgili açıklamalar geldi. Akşener, "Bu abiler korktu, ben bu abilerin bu kadar korktuklarını düşünmemiştim. Sayın küçük ortak bilmez ama, Erdoğan bilir. Bizim bu seçim açısından bir problemimiz yok. '15 Temmuz'da seçim yaparlar' dedim, 24 Haziran'da seçim kararı aldılar, haklı çıktım. Seçim güvenliği ve sandıkları korumak en büyük görevimizdir. Teşkilat mensuplarımız ilçeleri geziyorduk, program başlatmıştık. Seçim hazırlıkları yapmak üzere arkadaşlar yarın Ankara'ya dönecek. 16 Nisan'da 37 ile gitmişiz. Yarın gittiğim yerle birlikte 54 il olacak. Yüz bin imza ile aday olacağım. Hangi kanunu çıkarırlarsa çıkarsınlar, şunu söylüyorum; korkunun ecele faydası yok. İYİ Parti 24 Haziran'da kadroları ile kazanacak. Erdoğan, ekonominin çöktüğünü, bunun derinleştiğini görüyor. Paçayı kurtarmaya çalışıyorlar. İYİ Parti, palamento ve Cumhurbaşkanlığı'nı alacak. Biz inançlıyız. Biz birinci kongremizi 10 Aralık'ta tamamladık. 68 ilde teşkilatımız kuruldu. O günden itibaren sayınca 10 Haziran itibari ile seçime girmeye hazırız. İYİ Parti'ye engel çıkarmak için bazı oyunlara girilirse uyarırım, herkes ayağını denk alsın. Abilerin bu kadar korktuğunu görmüş oldu. İYİ Parti seçime girecek ve alacak." dedi.

beren

Well-Known Member
MERAL AKŞENER'DEN "İYİ PARTİ SEÇİME GİRECEK Mİ?" SORUSUNA CEVAP

Erdoğan'ın açıklamalarının ardından İYİ Parti Genel Başkanı Akşener'den erken seçim ile ilgili açıklamalar geldi. Akşener, "Bu abiler korktu, ben bu abilerin bu kadar korktuklarını düşünmemiştim. Sayın küçük ortak bilmez ama, Erdoğan bilir. Bizim bu seçim açısından bir problemimiz yok. '15 Temmuz'da seçim yaparlar' dedim, 24 Haziran'da seçim kararı aldılar, haklı çıktım. Seçim güvenliği ve sandıkları korumak en büyük görevimizdir. Teşkilat mensuplarımız ilçeleri geziyorduk, program başlatmıştık. Seçim hazırlıkları yapmak üzere arkadaşlar yarın Ankara'ya dönecek. 16 Nisan'da 37 ile gitmişiz. Yarın gittiğim yerle birlikte 54 il olacak. Yüz bin imza ile aday olacağım. Hangi kanunu çıkarırlarsa çıkarsınlar, şunu söylüyorum; korkunun ecele faydası yok. İYİ Parti 24 Haziran'da kadroları ile kazanacak. Erdoğan, ekonominin çöktüğünü, bunun derinleştiğini görüyor. Paçayı kurtarmaya çalışıyorlar. İYİ Parti, palamento ve Cumhurbaşkanlığı'nı alacak. Biz inançlıyız. Biz birinci kongremizi 10 Aralık'ta tamamladık. 68 ilde teşkilatımız kuruldu. O günden itibaren sayınca 10 Haziran itibari ile seçime girmeye hazırız. İYİ Parti'ye engel çıkarmak için bazı oyunlara girilirse uyarırım, herkes ayağını denk alsın. Abilerin bu kadar korktuğunu görmüş oldu. İYİ Parti seçime girecek ve alacak." dedi.

Ab dem 10 Juni wäre die Iyi Partei bereit gewählt zu werden. Alle Voraussetzungen wären erfüllt. Falls doch irgendwelche Tricks geplant sein sollten, warnt sie die beiden großen Brüder, Bahçeli und RTE, sie mögen sich ihre Schritte gut überlegen.

Berfin1980

Well-Known Member
Warum ungeduldig?

Ganz viele Vorteile sehe ich für IHN wenn das vorgezogen wird.

Die Opposition hat keine Zeit Wahlkampf zu betreiben.
Afrin Sieg mobilisiert die Regierungsanhänger.
IYI Partei darf nicht antreten.

Und bumm ist das Präsidialsystem installiert.

:cool:

Aber Maddin freut sich, über die Abschaffung der kemalistischen Republik und die Errichtung des Kalifats, natürlich mit Gottes Segen :confused: ich sehe @beren schon toben :oops:

Martin.jpg