TR'de kac tane Hastane, kac cami var ??

Atilla

New Member
BU RAKAMLARA DİKKAT!!!!

NTV'deki 'Neden' programında 'Aleviler ve Siyaset'i tartışıldı.
Açılışta Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Turan Eser'e soruldu:

* * * Neden her seçim öncesi 'Sünniler ve Siyaset' değil de 'Aleviler
ve Siyaset' tartışılır....?'

Eser, rakamlarla yanıtladı bu soruyu...
Verdiği rakamlar, tartışmaya yer bırakmayacak kadar net bir tablo sergiliyordu.
Bu rakamları yorumsuz olarak sizlerle paylaşmak istiyorum:

***Türkiye'de kaç okul var ?........... ........67. 000

***Kaç hastane var ?........... ........1. 220

***Kaç sağlık ocağı var ?........... ......... 6.300

***Peki kaç cami var ?........... ......... .85.000

Her 60 bin kişiye 1 hastane düşerken, 350 kişiye 1 cami düşüyor.

***Peki, kaç kilise var ?........... ......... .270

***Kaç cemevi var ?........... ......... .100

***Türkiye'de kaç doktor var ?........... ......... .77.000

***Peki, kaç din görevlisi var ?........... ......... .90.000

Türkiye'de her 900 kişiye bir doktor düşerken,

her 780 kişiye bir din görevlisi düşüyor.

Eğitim-Sen'e göre Türkiye'nin 200 bin öğretmen açığı var.

***Türkiye'de kaç kütüphane var?........ ......... ......1.435

***Almanya'da kaç kütüphane var?........ ......... .....11.000

***Türkiye'nin kaç kentinde devlet tiyatrosu var ?......13

*** Kaç kentte kuran kursu var?........ ......... .......81

***Bu kursların toplam sayısı kaç ?........... ......... ......3.852

***Türkiye'de 1 opera derneği var, 11 bale, 10 heykel, 18 resim, 18 sinema, 38 tiyatro derneği var.

***Peki, kaç tane 'cami yaptırma derneği' var ?........35. 000

***İçişleri Bakanlığı'nın bütçesi ne kadar ?...... ..... ....783 trilyon

***Ulaştırma Bakanlığı'nın ?........... ........678 trilyon

***Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nın ?........... ...677 trilyon...

***Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ?........... .......632 trilyon...

***Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın ?........... ........280 trilyon..

***Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın ?...249 trilyon...

***Çevre ve Orman Bakanlığı'nın ?........... ........404 trilyon...

***Sadece Sünnileri temsileden

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bütçesi nekadar ?........1.3 katrilyon...
8 bakanlığın bütçesi kadar...

22 üniversitenin toplam bütçesine denk...

***Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinin yıldan yıla büyümesine bakalım:

1997'de 66 trilyon.

1998'de 119...

1999'da 180...

2000'de 270...

2001'de 302....

2002'de 553...

2003'te 771...

2004'te 1 katrilyon...

2005'te 1 katrilyon...

2006'da 1,3 katrilyon...

2007'de 2,7 katrilyon...

Bir ülke, Diyanet'e, bütün üniversitelerine ayırdığı bütçe kadar pay ayırıyor,bunu son bir yılda ikiye katlıyorsa, doktordan, öğretmenden fazla imam yetiştiriyorsa, hastane değil cami yaptırıyor, kütüphaneden çok Kuran kursu açıyorsa, o ülkenin durup bir daha düşünmesi gerekmez mi?

Arkadaşlar!
dışarda birşeyler oluyor farkında mısınız?
uykuda olanları sarsın, uyandırın. yakında ışıklar sönebilir, karanlıkta ne yapacaksınız?

Gökhan1970

New Member
AW: TR'de kac tane Hastane, kac cami var ??

Selam,

bana bütce karsilastirmalari pek inandirici gelmedi. Diyanet'e ayrilan bütce'nin yildan yila nasil katlandigi gösteriliyor ama nedense listede Milli Egitim Bakanligina ayrilan bütce yer almiyor.

Hem belirtdigin veyatta belirtilen bütce karsilastirmasi bayagi eski zamana dayaniyor gibi. Rakamlar trilyon ve katrilyon olarak belirtiliyor. Sifirlar kalkali 6 yili gecti!

TV'de verilen bu bütce karsilastirmasini herkesin Internet üzerinden takip edebilecegi bir kaynak varmi? Süphe ediyorumki herzamanki gibi yok.

2011 bütcesi aciklamalarina göre Milli Egitim Bakanligina Diyanet'e göre 10 kat daha fazla bütce ayrilmis.

Lütfen bize söylenen herseye, özellikle siyaset ve din konusunda, hemen inanmiyalim. Özellikle siyaset konusunda medya tarafindan bize iletilen haberlerde kuskucu olup haberi ve bilgileri degisik kaynaklardan arastirip ondan sonra bir fikire varalim.

2011 bütce'si KAYNAK

guppy

Well-Known Member

sorry wenn ich nachfrage, aber woher wisst ihr das? :) (pure neugier)

guppy

Well-Known Member

na ich meine woher ihr die zaheln der schulen, moscheen etc. insgesamt der türkei wisst?

ich wüsste gar nciht wonach ich suchen sollte:mrgreen:

Gökhan1970

New Member

na ich meine woher ihr die zaheln der schulen, moscheen etc. insgesamt der türkei wisst?

ich wüsste gar nciht wonach ich suchen sollte:mrgreen:

Wie wärs mit Onkel Google :biggrin:

Und nach Stichworten Suchen wie z. B. Schulen in der Türkei bzw. Moscheen. Oder die selben Stichwörter in türkisch?

Hier z. B. eine Quelle über die die Gesamtzahl der türkischen Schulen in der Türkei oder hier eine Quelle über die Anzahl der Moscheen in der Türkei.

Turkish Power

Active Member

Selam,

bana bütce karsilastirmalari pek inandirici gelmedi. Diyanet'e ayrilan bütce'nin yildan yila nasil katlandigi gösteriliyor ama nedense listede Milli Egitim Bakanligina ayrilan bütce yer almiyor.

Hem belirtdigin veyatta belirtilen bütce karsilastirmasi bayagi eski zamana dayaniyor gibi. Rakamlar trilyon ve katrilyon olarak belirtiliyor. Sifirlar kalkali 6 yili gecti!

TV'de verilen bu bütce karsilastirmasini herkesin Internet üzerinden takip edebilecegi bir kaynak varmi? Süphe ediyorumki herzamanki gibi yok.

2011 bütcesi aciklamalarina göre Milli Egitim Bakanligina Diyanet'e göre 10 kat daha fazla bütce ayrilmis.

Lütfen bize söylenen herseye, özellikle siyaset ve din konusunda, hemen inanmiyalim. Özellikle siyaset konusunda medya tarafindan bize iletilen haberlerde kuskucu olup haberi ve bilgileri degisik kaynaklardan arastirip ondan sonra bir fikire varalim.

2011 bütce'si KAYNAK

Kesinlikle katiliyorum, yalniz her geçen yil, diyanete ve kurumlarina inanilmaz yatirim yapilmakta.Sonuçta söz konusu olan yatirim dinimize için yapiliyor, hoş , güzelde, fakat dengelerinde kaydiği da gôz önünde. Bence artik gereken noktaya gelinmişdir , birazda artik lütfen egitim ve silah sanayisine yatirim yapilsin, millet artik uzaya cikiyor, biz halen bi kendi marka , arabaya sahip değiliz, Ösyme şifre skandalindan bahs etmiyorum bile, gerisini siz düşünün artik!

Gökhan1970

New Member

Kesinlikle katiliyorum, yalniz her geçen yil, diyanete ve kurumlarina inanilmaz yatirim yapilmakta.

Inanilmaz yatirim yapiliyor derken? Diyanete ayrilan bütce bu yil icin yaklasik 3 Milyar TL yani 1,5 Milyar €. Bunu bütceyi Türkiye'nin Gayri Safi Yurtici (BIP) hasilasina göre %1 bile degil. Ben ayrilan bu bütceyi abartilacak kadar cok fazla bulmuyorum. Nede olsa Milli Egitim Bakanligina bu yil 10 kat daha fazla bir bütce ayrilmis. Ama bu tarafimdan demek degildirki bu sekilde devam etsin. Kuvvetli bir ülke ancak egitim ile olur. Maddi imkansizliklardan dolayi okuyamayan bir cok akilli cocuklarimiz var. Ac bir insan ne kadar okuyabilirki?

fakat dengelerinde kaydiği da gôz önünde. Bence artik gereken noktaya gelinmişdir

Eger durumlari Vatikanin aldigi paralarla karsilasatiracak olursak Türkiye'deki diyanetin aldigi bütce'nin cok komik bir rakam oldugu ortaya cikar diye düsünüyorum.

birazda artik lütfen egitim ve silah sanayisine yatirim yapilsin, millet artik uzaya cikiyor, biz halen bi kendi marka , arabaya sahip değiliz

Silah sanayisi derken herhalde Uzay teknolojisine yatirim yapilsin demek istedin galiba?

Ama genel olarak Teknoliji ve marka konusuna deginecek olursak haklisin. Yinede teknolojininn Türkiye' de bu kadar geride olmasi sasirtici bir durum degil. Nede olsa Osmanli Kitap baskisini icat (Gutenberg) edildikten ancak 200 yil sonra getirebilmis. Eger Atatürk olmasaydi belkide dahada geri bir ülke olacaktik.

guppy

Well-Known Member

Wie wärs mit Onkel Google :biggrin:

Und nach Stichworten Suchen wie z. B. Schulen in der Türkei bzw. Moscheen. Oder die selben Stichwörter in türkisch?

Hier z. B. eine Quelle über die die Gesamtzahl der türkischen Schulen in der Türkei oder hier eine Quelle über die Anzahl der Moscheen in der Türkei.

ahh ja den onkel google kannte ich schon :D mir wäre aber nie im lebene eingefallen dort solche sachen zu googlen ^^