Sohbet edelim!

eva.l

New Member
Merhaba arkadaşlar,

Burası Türkçe öğrenme bölümü, değil mi?
Öyleyse Türkçe öğrenenler gelin, biraz Türkçe sohbet edelim! Ne dersiniz?
Böylece alıştırma yaparız, bir şeyler de öğrenebiliriz.
Tabii ki Türkçe anadili olanlar da katılabilir. Belki yazılarımızı düzeltebilirsiniz.
Şimdiden teşekkür ederim.

Hafta sonu neler yaptınız?

Ben hemen başlayayım; Cumartesi akşamı eşimle bir org konserine gittik. Çok hoşumuza gitti. Orgcu yeni komposizyonlar çaldı. Bir eser genç bir Norveçli besteci tarafından yazılmış, internette yayınlanmıştı. Orgcu onu internetten indirmişti.

Şimdi siz anlatın!

S

selvi boylum

Guest
AW: Sohbet edelim!

Merhaba arkadaşlar,

Burası Türkçe öğrenme bölümü, değil mi?
Öyleyse Türkçe öğrenenler gelin, biraz Türkçe sohbet edelim! Ne dersiniz?
Böylece alıştırma yaparız, bir şeyler de öğrenebiliriz.
Tabii ki Türkçe anadili olanlar da katılabilir. Belki yazılarımızı düzeltebilirsiniz.
Şimdiden teşekkür ederim.

Hafta sonu neler yaptınız?

Ben hemen başlayayım; Cumartesi akşamı eşimle bir org konserine gittik. Çok hoşumuza gitti. Orgcu yeni komposizyonlar çaldı. Bir eser genç bir Norveçli besteci tarafından yazılmış, internette yayınlanmıştı. Orgcu onu internetten indirmişti.

Şimdi siz anlatın!

eeeeee???pazar günü ne yaptin???:roll:

waltraut

Active Member

Cumartesi sabbah akşama kadar evime
temizledim. İki tane koepek olduğu için , maalesef çabuk kirleniyor.

akşam oldu , cok yoruldum , gene de bir arkadaşla oeber plaja gidip ,
bira , müsik , kah kah kah , çoooooook eğlendik.

Pazar günü hiç bir şey yapmadım , offffffffffff , sabbahleyin internetdeydim,
arasinda Dom radio açtım , Messe dinledim , o zaman içimde hep boyle bir
sezziz bir acı var , cünkü orgmüsiği ben de çok seviyorum.

Es faellt mir furchtbar schwer aus Türkisch zu schreiben , und ich müsste eigentlich viel mehr lernen.
Aber diese Sohbetkoeşe ist ne gute İddee.

LG Wally

eva.l

New Member

Merhaba Waltraud,

Senin buraya katılmana çok sevindim! Sen de org müziği sevdiğin için özellikle sevindim.

Tabii ki Türkçe yazmak zor, ama yavaş yavaş daha kolay olacaktır.

Ben Cumartesi günü Türkçe öğrenmekle uğraştım.
Pazar öğleden sonrası bisikletle yakınımızdaki küçük bir göle gittik. Eşimle ben Eifel dağlarında oturuyoruz. Burada birçok volkan gölü var, yani Maarlar. Ama suları hâlâ çok soğuk. Biz evimize dönerken birçok siyah bulut çıktı ve eve gelir gelmez şiddetli yağmur yağmaya başladı. Sonra, yağmur altında akşam yemeğimiz için bahçemizde çilek topladım.

waltraut

Active Member

ah Alamanyanın çiçeklere çooooooooook oezliyorum , burdada var tabii ki, ama onların tadı ( tadısını ???????)
hiç kiyastlamasın. :-?

' Sackeifel' de oturuyorsunuz , ordaki yaşayan insanlar , ilginç bir şivele konuşuyorlar.

Ben şimdi kahvaltı etmem lazım. İYİ Günler dilerim.

Selam Wally

eva.l

New Member

Evet, haklısın, Eifellilerin şivesi gerçekten ilginç! Ama bizim buraya taşınmamızdan hattâ bir iki sene sonra bile o lehçeyi hiç anlayamadık.
Sen Almanya’nın nerelisin? Türkiye’de nerede oturuyorsun?

Senin toparlayamadığın cümleyi düzeltmeye çalıştım;
“ah Alamanyanın çiçeklerini çooooooooook özliyorum , burdada var tabii, ama onların tadını (kokusunu) hiç kıyaslamazsın.”

ege35

Well-Known Member

Evet, haklısın, Eifellilerin şivesi gerçekten ilginç! Ama bizim buraya taşınmamızdan hattâ bir iki sene sonra bile o lehçeyi hiç anlayamadık.

“ah Alamanyanın çiçeklerini çooooooooook özliyorum , burdada var tabii, ama onların tadını (kokusunu) hiç kıyaslamazsın.”

Wally galiba çilek demek istedi
c024.gif

lillebi

New Member

Merhaba,

ne güzel bir fikir: Turkish-Talk-ta sohbet etmek! Ben de katilmak isterim, sadece bana biraz zor geliyor cünkü alti aydan beri kursa gitmedim ve Türkce konusmak icin cok az firsattim var. Bir deney yaparim:

Gecen hafta sonu evde kaldim ailemle cünkü kizim pazartesi günü cok erken okul arkadasiyla Fransaya gitti. Bunun icin evde beraber kalmak istedik :) Yarin aksam dönecek ve ben onu sabirzis bekliyorum cünkü cok özlüyorum ...

Gelecek cuma günü kücük kutlama olacak cünkü kizim ilk okuluni bitecek - biz cok üzülüyoruz cünkü arkadaslarindan ayrilmasi lazim ...

Kutlama icin birinin güzel birkac fikiri var mi? Hava güzel olmayacak ve birkac oyun ariyoruz.

Iyi aksamlar
lillebi

P.S.: Leider nur mit teilweise defekter deutscher Tastatur - Maalesef sadece alman klaveyle, kismen bozulmus ...

waltraut

Active Member

Ben NRWliyim, :wink: , son senelerde Bergkamende oturdum.
Şimdi 1995 den beri Türkiyedeyim , üç sene sonra Çandarlıda bir ev satın aldim.Üç sene den beri yalnız oturuyorum , Türk kocam kanserden vefat etti. Hayat devam ediyor , kosmşularım iyi , iki tane koepklerim ve şuanda 6 Tane kedi (dışarıda) var.

Selam Şirin