Aşure

beren

Well-Known Member
29 März 2015
14.423
9.533
113
Asure bedeutet bei uns ein 15 liter Topf.
1 Kg Bohnen
1 Kg Kichererbsen
1 Kg Gerstenkorn
1,5 Kg Zucker
Getrocknet:
Aprikosen
Rosinen
Feigen als letztes in das kochende,sonst wird Asure zu dunkel
Frisch:
Kleingehackte Äpfel
Granatapfel
Gewürz:
Frisch gemahlener Zimt

Das wird an alle Freunde verteilt
Läßt man nach dem Kochen das ganze eine nacht im Kühler ziehen ,schmeckt es noch besser


Ich mag es nur an den ersten zwei Tagen, weil es danach leicht andickt und das mag ich nicht so wirklich.
 

beren

Well-Known Member
29 März 2015
14.423
9.533
113

Granatapfel zum Verzieren, aber ich finde das stört nur beim Essen.
Ich mag es ohne viel lieber.

 

NeoAslan+

Well-Known Member
21 August 2014
2.446
729
113
AA
AW: Aşure

17 Şubat 2005

AŞURE


Bu tarifi cumartesi yayınlayacaktım. Bu cumartesi Aşure günü. Fakat önceden hazırlık yapmak isteyenler olabilir diye bugün yayınlıyayım dedim. Aşure tarifini önce Büyük Yemek Kitabına göre yazacaktım. Fakat aşamaları çok karmaşık geldi. Ayrıca portakal, portakal kabuğu, nışasta ve havuç vardı malzemelerinde. Pek içime sinen bir tarif değildi. Bu yüzden 7 senedir yaptığım aşurenin tarifini yazdım. Ayrıca aşureyi cumartesi sabahı yapmayı düşünüyorum. Resmini de o zaman ilave edeceğim. Ben genelde malzemeleri kaynatıp pişmiş bir halde aynı tencereye boşaltma aşamasına gelmeden o şekilde bırakıyorum. Sabah kalkıncada hepsini tekrar ısıtıp (kaynatmıyorum) aynı tenc ereye aktarıp sonraki aşamalarına devam ediyorum. Yani kuru baklagiller ve kuru meyvaları akşamdan hazırlıyorum. Sabahleyinde sadece şekerini karıştırmak ve taze meyvaları katmak kalıyor. Bu şekilde yapmak bana daha pratik geliyor. Hem daha az zamanımı aldığını ve günümü de bu şekilde öldürmediğimi düşünüyorum. Ama tercih sizin tabiiki.

MALZEMELER;
 • 1,5 su bardağı aşurelik buğday
 • yarım su bardağı nohut
 • yarım su bardağı kurufasulye
 • yarım su bardağı kuru üzüm
 • 10-15 adet kuru kayısı
 • 1 su bardağı yer fıstığı
 • 7-8 adet kuru incir (ben evdekiler yemediği için tercih etmiyorum)
 • 1 adet elma
 • 2 su bardağı şeker
 • tuz
 • 1 su bardağı iri çekilmiş ceviz yada fındık içi
 • tarçın
YAPILIŞI;
 1. Nohut ve kuru fasulyeyi 1 gece önceden aynı kapta ıslatın. Daha sonra suyunu süzüp, düdüklü tencereye aktarın. Üzerini iki parmak geçecek şekilde soğuk su ilave edip 30-35 dakika kadar kaynatın.
 2. Buğdayları güzelce yıkadıktan sonra suyunu süzün. Sıcak su ile akşamdan ıslatın. Bir tencereye aktarın. Buğdayların üzerine dört parmak geçecek şekilde soğuk su ile yumuşayana kadar kaynatın.
 3. Kayısı, üzüm ve inciri güzelce çöplerini ayıklayın ve yıkaın. Kayısılar ı tavla zarı büyüklüğünde doğrayın. Bir tencereye kayısı ve üzümleri aktarın ve bunların üzerlerini iki parmak geçen soğuk su ile 10-15 dakika kadar kaynatın.
 4. Büyükce bir tencereye kaynatılmış nohut ve fasulyeyi, buğdayı ve kuru meyvaları sularıyla beraber aktarın. Suyu yeterli değilse yeterince kaynamış su ilave edin.( baklagillere sonradan ilave edilen soğuk su sertleştirir.Ben sulu yapyorum. Sebebi aşure piştikten 1 saat kadar sonra katılaşmaya başlıyor. Ayrıca biz sulu seviyoruz.)
 5. Tencerenin altını orta hararetli ateşe getirin. Kaynamaya başlayınca şekerini ilave edin. Şekerin mikaterını kendi damak zevkinize göre ayarlayabilirdiniz.)10-15 dakika kadar daha kaynatın.
 6. Altını kapatın. Tavla zarı büyüklüğünde doğranmış elmaları, incirleri ve yer fıstığını ilave edin. Bir çimdik tuz katın ve karıştırın. (koyu kıvamlı bir aşure isteyenler bu noktada 1 su bardağısoğuk su ile inceltilmiş 1 çorba kaşığınışasta ilave edebilirler)
 7. Tarçın ve cevizi servis tabaklarına koyduktan sonra üzerine serpin. Eğer cevizi tencereye karıştırırsanız aşureniz kararır.
Afiyet olsun, sehr lecker.... :smile:

selam Meriyam
32093830,30005271,highRes,maxh,480,maxw,480,peeple_app_legaL-strafbar..jpg
Prädikat: Deutsch-Türkisches-Forum würdig, absolut!
...​
 
 • Like
Reactions: beren