Türkiyedeki kürtler...

ANNAMARIE

Gesperrt
AW: Türkiyedeki kürtler...

Selam arkadaslar,

bu topigi türkce yazma gereginde bulundugum icin türkce yaziyorum. (Kurallara baktim, ve türkce yazilmasi yasak diye birsey okuyamadim, eger görmediysem af ola, lütfen söyleyin)

Türkiyede yasayan kürt vatandaslari hakkinda ne düsünüyorsunuz?

Takip ediyorumda, genel olarak pek sevilmiyorlar. Acaba diyorum bizim almanyada basimiza bunlar bu yüzdenmi geliyor? Yani burda ne yaparsak yapalim hicbirzaman normal vatandas olarak görülemiyecegiz.

Ama su bir gercekki, bir kürtü daima terörist olarak görüyor bizim halkimiz.
Neden? Nicin? Bir insanin hatasini hep neden bütün toplum cekiyor?

Bu sizce neden böyle?

Biliyorum cok soru sordum, ama gercekten merak ediyorum. Benim her "insana" ilk önce insan oldugu icin saygim var. Neden olmasinki?

Cevap alirim umarim.
Tsk.

madem türkce acmissin konuyu, türkce devam edelim.:)

öncelikle bütün kürt halkinin pkk'li oldugunu düsünmek cok büyük bir önyargi bence.sonra oturup düsünelim, pkk neden kuruldu?? aisrlardir bir halki, ezer büzer, zoraki asimile etmeye kalkarsan, koyun olsa ayaklanir ve direnmeye kalkar degilmi?ben bir kürdü, hatta pkk sempatisi olan bir kürdü dahi terörist olarak görmüyorum, ezilmis bir halkin hakkini aramasi kadar dogal birsey yoktur!
ben kürt degilim,pkk'li hic degilim,ama egri oturup dogru konusmak hepimiz icin daha sagliklidir.
kendi fikrimide soracak olursan, bana kalsa türkiyenin yarisini, en azindan doguyu bölüp kürtlere verirdim.:)vallah. mardin gibi bir ilde, 1% türkün yasamadigi bir sehirde, mardine girdiginde, ilk okudugun sey, "ne mutlu türküm" yazisi olursa:lol:gülermisin aglarmisin? bu yüzden, her kürt pkk'li degildir, ama vicdani olan her kürt,pkk'ya semapati duymali bence!

fritztotila

Active Member

öncelikle bütün kürt halkinin pkk'li oldugunu düsünmek cok büyük bir önyargi bence.sonra oturup düsünelim, pkk neden kuruldu?? aisrlardir bir halki, ezer büzer, zoraki asimile etmeye kalkarsan, koyun olsa ayaklanir ve direnmeye kalkar degilmi?ben bir kürdü, hatta pkk sempatisi olan bir kürdü dahi terörist olarak görmüyorum, ezilmis bir halkin hakkini aramasi kadar dogal birsey yoktur!
ben kürt degilim,pkk'li hic degilim,ama egri oturup dogru konusmak hepimiz icin daha sagliklidir.
kendi fikrimide soracak olursan, bana kalsa türkiyenin yarisini, en azindan doguyu bölüp kürtlere verirdim.:)vallah. mardin gibi bir ilde, 1% türkün yasamadigi bir sehirde, mardine girdiginde, ilk okudugun sey, "ne mutlu türküm" yazisi olursa:lol:gülermisin aglarmisin? bu yüzden, her kürt pkk'li degildir, ama vicdani olan her kürt,pkk'ya semapati duymali bence!

biiiiiite eine Übersetzung !!

Mutter Courage

Gesperrt

oink... du hast es doch geschrieben?????
bin ja so neugierig was steht denn drin?

Sie möchte noch einmal von vorne Anfangen mit der Diskussion, weil bei ihr die PKK und Kurdenproblematik wohl zu kurz gekommen ist.

Hat ja auch keiner gesagt, dass alle Kurden zur PKK gehören.....und dass es viele Sympatisanten in den Kurdengebieten gibt, steht auch außer Frage. Also what?

Belassen wir es doch einfach bei dem glücklichen Ende, das wir bereits hatten. Irgendjemand anderer Meinung?

ANNAMARIE

Gesperrt

Sie möchte noch einmal von vorne Anfangen mit der Diskussion, weil bei ihr die PKK und Kurdenproblematik wohl zu kurz gekommen ist.

Hat ja auch keiner gesagt, dass alle Kurden zur PKK gehören.....und dass es viele Sympatisanten in den Kurdengebieten gibt, steht auch außer Frage. Also what?

Belassen wir es doch einfach bei dem glücklichen Ende, das wir bereits hatten. Irgendjemand anderer Meinung?

mit dir will ich überhaupt nicht diskutieren.:lol:scheinbar verstehst du kein türkisch, hast meinen beitrag kaum verstanden, dann tu auch nicht so, als hättest du es verstanden.:lol:

E

Esmaaa

Guest

öncelikle bütün kürt halkinin pkk'li oldugunu düsünmek cok büyük bir önyargi bence.sonra oturup düsünelim,

cok haklisin... aynen öyle buralari zaten cözdük cok sükür
.

pkk neden kuruldu??
aisrlardir bir halki, ezer büzer, zoraki asimile etmeye kalkarsan, koyun olsa ayaklanir ve direnmeye kalkar degilmi?ben bir kürdü, hatta pkk sempatisi olan bir kürdü dahi terörist olarak görmüyorum, ezilmis bir halkin hakkini aramasi kadar dogal birsey yoktur!

Sence neden ezildiler? Nasil ezildiler ve kim ezdi? bu örgüt kurulmadan önce, okadar kötümüydü kürtlerin durumu sence? Peki diyelim ezildiler, sence bir terör örgütünü savunmak icin yeterlimi bu beyan? Bizide almanyaya asimile etmeye calisiyorlar, ozaman bizde on yil sonra bir terör örgütü kuralim hakkimizi ariyalim ha? yani bu konuda hemfikir degilim. Hicbir sebep teröre izin vermemesi lazim!

bunu bende daima savunanlardanim.

kendi fikrimide soracak olursan, bana kalsa türkiyenin yarisini, en azindan doguyu bölüp kürtlere verirdim.:)vallah. mardin gibi bir ilde, 1% türkün yasamadigi bir sehirde, mardine girdiginde, ilk okudugun sey, "ne mutlu türküm" yazisi olursa:lol:gülermisin aglarmisin?

burasi beni asar, buna cevap veremem. senin fikrin, saygi duyarim.

bu yüzden, her kürt pkk'li degildir, ama vicdani olan her kürt,pkk'ya semapati duymali bence!

vicdani olan her kürt pkkya sempati duymali??? höö?? vicdanli bir insan kötülüge asla sempati duyamaz! Burda eminim "Gast" olarak girip bu konuyu okuyanlar coktur, ve aralarinda samimi iyi kürtlerde vardir, umarim bu yazdiklarini okuyupta bir terör örgütüne sempati duymazlar! Kürtleri savunman güzel ve dogal fakat bir terör örgütüne sempatiye meyil verecek durum sergilemen hicte hos degil.
............

ANNAMARIE

Gesperrt

esmaaaa,

bu konular ince konular, daha derinine girmek istemiyorum, sonra beni kovarlar. sadece sunu diyebiliriim, benim fikrim. pkk'nin yaptiklarini ben bir insan olarak hos görmüyorum, her insanin hayati önemlidir. her ölen insan,iki taraftada gereksiz. ama bazi hedeflere ulasmak icin, pkk gibi bir örgütün kurulmasi cok gerekliydi.
acaba pkk olmasaydi, bugün türkiye kürt sourunu konusunda bu kadar ilerleyebilirmiydi sence??? 30 sene evvel kürt milletini inkar eden türkler, kürtlere "dag türkü" diyen millet, bugün kürt sorununun oldugunu kabul ediyor. buda pkk'nin "basarisi".8)

turkish talk

Well-Known Member

bu yüzden, her kürt pkk'li degildir, ama vicdani olan her kürt,pkk'ya semapati duymali bence!

Diese Aussage, die übersetzt in etwa folgendes bedeutet, kostet Dich Deinen Account: "Nicht jeder Kurde ist ein Angehöriger der PKK, aber jeder Kurde mit ein bisschen Anstand/Gewissen/Ehrgefühl sollte mit der PKK sympathisieren".

Inselbaer

New Member

auweia, einschlimmes thema! ! !
der mensch ist wohl die grösste fehlkonstruktion von mudder natur!
der tyrannus saurus rex war im vergleich ein niedliches kuscheltier!
seid es menschen gibt, gibt es gewalt! millionen haben ihr leben gelassen für ? ? ?......
eine überzeugung, eine religion, eine politische überzeugung.... oder noch sinnloser!
es gibt leider zu wenig menschen, die nachdenken! wäre es anders, gäbe es weniger konflikte ! !
warum türken gegen kurden ? warum deutsche gegen türken ? warum weisse gegen schwarze ? niemand hatte eine wahl ! niemand kann sich seine hautfarbe, oder seine
nationalität (zumindest nicht bei der geburt!) oder sein soziales umfeld aussuchen!
es ist ( zumindest für mich!!) nicht nachvollziehbar, wie man menschen für die fehler ihrer vorfahren verantwortlich machen kann und wie sich ein kollektiver hass über viele generationen unverändert halten kann!!
traurige menschheit