Was lest ihr ??

S

Sunguroğlu

Guest
0000000665374-1.jpg

Her bitiş yeni bir başlangıcın habercisi, her son hayata atılan yeni bir adımdır. Fırtına, gelecek güzel günleri müjdelerken başarısızlıklar, başarının kapısını aralar. “Artık dayanamıyorum, ne yapsam olmuyor, hayat yüzüme gülmüyor” diyorsan yüzünde bir tebessüm oluşsun. Hayat, aslında tamda bitti dediğin yerde başlar. Artık başarının kapı eşiğindesin…

Almancali

Well-Known Member
Weltkrieg der Währungen: Wie Euro, Gold und Yuan um das Erbe des Dollars kämpfen

51C5TzDCKfL._SX317_BO1,204,203,200_.jpg

Amazon: Kindle Buch

Ein sehr interessantes Buch für Menschen, die schon immer wissen wollten was Geld ist. Geld ist nicht nur ein Zahlungsmittel zum Tausch von Waren. Geld ist wesentlich mehr. Das Buch erklärt in den ersten Seiten, wie der US-Dollar zur Weltwährung wurde, wie Großbrittanien ihre Währungsmacht an die USA abgeben musste.

Wie die Verhältnisse zwischen US-Dollar, Gold, Silber usw. stehen. Wieso China in den ganzen Getümmel mitspielen. Warum bis in die Anfänge 1900 noch mit Goldmünzen bezahlt wurden. Der ewige Kampf zwischen Gold vs. Silber als Währung. Der wahre Wert des Geldes gemessen an tatsächlichen Silber- und Goldpreisen. Sprich: Man konnte damals die Silbermünze nehmen, einschmelzen und anhand des Gewichtes den eindeutigen Preis bekommen.

Wie die Kriege zwischen Nord- und Südstaaten, Erster und Zweiter Weltkrieg, die Militärkosten in die Luft schiessen ließen, dass man von schweren Silber- und Goldmünzen dann zum bedruckten Papier überwechselte (leichtere Transportkosten).

Warum es heute die Banken gibt, die wir kennen. EZB, FED, IWF usw. und was Keynes damit zu tun hatte. Wie der direkte Goldpreis zur Währung aufgehoben wurde. Warum Keynes damals eine unabhängige Weltwährung implementieren wollte "Bancor". Woher die Begrifflichkeiten Greenback und Grayback herstammen (Bürgerkrieg zwischen Süd- und Nordstaaten) usw.

Ich bin erst bei ca. 20% des Buches angekommen (gestern Nacht zu lesen begonnen) und finde das Buch mehr als interssant. Es erklärt Zusammenhänge des Geldes, der Währungen, Banken bis hin, warum China im ganzen Getümmel mitspielt. Da ich nur bei 20% bin, kann ich über den Rest noch nichts schreiben. Allerdings nur soviel, wenn das Buch in dieser Qualität weitergeht, dann wird mir dies eine ganz neue Sicht auf das Geld und das Geldsystem vermitteln.

Für angehende Ökonomen, Betriebswirte, Wirtschaftswissenschaftler oder Börsenhändler eine unbedingte Empfehlung!

S

Sunguroğlu

Guest
nby2090.jpg

İnsanlar, yaşamları içinde pek çok şeye değer biçerler. Bir dine, bir gruba, siyasi bir partiye ya da bir futbol takımına bağlanmak şeklinde ortaya çıkar söz konusu bu değer. Ancak zamanla insanlar, değerleri ile yaşamları arasında tezat oluşturacak şeyler ile karşılaşırlar. Genellikle de, yapmak istedikleri şeylerin yanlış olmasını istemezler. Bu yüzden ya gerçeklerle yüzleşmekten kaçar ya da bu gerçeğe karşı koymaya çalışırlar.
Kendini kandırma, işte bu aşamada devreye girer. Allah'a ve dine inandığını söyleyen, ancak inancının gereklerini yerine getirmede zorlanan kişi, bir çelişki içindedir. İnsan çelişkilerle yaşayamayacağı için de, kendince bahaneler üretir ve sıraladığı bu bahanelerin ardına gizlenir. Dini konularda kendini kandırmak üzere üretilen bu bahanelerin zararı ise, başkasına değil, bizzat bu bahaneyi üreten kişinin kendisinedir...
Elinizdeki kitap, insanların dinî konularda kendilerini kandırmak üzere ürettiği, birçoğu birbiriyle de çelişkili bu bahane ve gerekçeleri irdeliyor. Ve, âyetlerden süzülmüş duru bir bakış açısıyla bizi berrak, çelişkisiz bir düşünce ve yaşayışa çağırıyor...

S

Sunguroğlu

Guest
-Front-1.jpg

“Hayat, aslında aldığımız nefeslerin değil, nefesimizi kesen anların toplamıdır.”
Yaşamımdaki her şey rayında giderken aklının ona oynadığı oyunlar sebebiyle bir anda elindekileri, sevdiğini, hayallerini kaybeden genç bir adamın sıra dışı hikâyesi…
Her şey, yerde bulduğu esrarengiz bir tren biletiyle başlar. Diğer insanlara görünmeyen hayalet bir trene biniş biletidir bu... Kaybedecek bir şeyi yoktur, kararını verip trene atlar. Ama bu trenden inmek, binmek kadar kolay olmayacaktır…
Gecenin karanlığında deli bir hızla yol alan bu hayalet trende onu çok gizemli olaylar ve olağandışı maceralar bekliyor...

S

Sunguroğlu

Guest
Nazlı Özburun - Haz ve Hız Çağında İnsan İlişkileri

İki şey insana haddini bildirir: Biri doğal yaşam koşulları, diğeri insan ilişkileri. Hele de içinden akıp geçtiğimiz, tüm anlam alanlarının buharlaşıp bir anafora dönüştüğü bu haz ve hız çağında önce kendimizle ve hayatla olan ilişkimizi yeniden anlamlandırmak ön plana çıkıyor. En temel insani acılarımıza; değersizlik, anlamsızlık, yalnızlık, anlaşılamama, hayatı kontrol etmek isteme ve diğerlerine dilin sınırları içinde anlamlar bulmak daha da önemli hâle geliyor.

Zamanın ruhu, bedenimizden kalbimize bir yol bulmaya, bulduğumuz bu yolda ruhumuzla buluşmaya gayret etmenin önemini hissettiriyor. İnancım o ki; kendimizi fark ettikçe acılarımız azalacak, kalbimize yaklaştıkça başka her şeye de yaklaşacağız.

S

Sunguroğlu

Guest
259001115.jpg

259042014.jpg

Annemin beni eve hapsetmesiyle başladı esaretim, bazen başımı dışarı çıkarmak istediğimde babamın bakışları perdeliyordu hayallerimi.

Büyüyüp okula başladığımda öğretmenim beynimi kelepçeledi, bir süre sonra da ‘’elalem’’ ordusu gönül gözümü kapatmaya çalıştı.

Kendimi üzerine beton dökülmüş bir fidan gibi hissediyordum, üzeri örtülmüş sessiz, bırakılmış çaresiz. Ama ben beton duvarları yıkıp, kuşatılmışlıktan kurtulmak istiyordum. Etrafımı çevreleyen sınırların ötesine uzanıp, özgürlük denizinde yüzmek istiyordum.

Gökyüzünde bulutlarla beraber süzülüp, esen rüzgarlarla birlikte dünyayı keşfetmek istiyordum. Beynimdeki masalı, yaşamımdaki efsaneye dönüştürmek istiyordum.

Sence ben bunu başarabilecek miyim?

Bu öykümün içinde sende varsın; üzüntülerin, mutlulukların, öfken, neşen, en önemlisi hayallerin. Geçmişin burada, haydi gel, geleceğimizi de beraber yazalım.